Czytelnia,  wyróżnione

Kot i upały – kilka praktycznych porad. Koci Myk Tygodnia

Czy upały są groźne dla kotów? Kiedy koty trzeba chronić przed wysokimi temperaturami? Co zrobić, by koty lepiej zniosły gorące dni? Do Polski wróciło gorące, upalne lato. Wielu opiekunów pyta, jak koty znoszą wysokie temperatury. I przede wszystkim – czy trzeba w tej sprawie coś robić? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna.

Koty znoszą wysoką temperaturę lepiej niż ludzie.

Na przykład poduszeczki łap są bardzo wrażliwe na dotyk, ale jednocześnie dość odporne na wysoką temperaturę. Można spokojnie przyjąć, że bardziej niż stopy człowieka. W upalne dni kot może zostawić na podłodze mokre ślady łapek. Koty pocą się dzięki gruczołom rozmieszczonym właśnie na poduszeczkach łap.

Nie martw się także tym, że gęsta sierść jest źródłem  dyskomfortu kota w czasie upałów. Futro kota pełni rolę termoregulacyjną. Izoluje nie tylko przed zimnem, ale także przed gorącem. Błędem jest golenie kotów „na lato”. Może to doprowadzić nawet do poparzeń słonecznych!  Nie ma sensu golić kota, jeśli nie ma do tego wskazań lekarskich.

Przy bardzo wysokich temperaturach niektóre koty mogą odczuwać pewien dyskomfort. Łatwo zresztą zauważyć, że ich aktywność jest wtedy ograniczona. Na pewno chętniej wygrzewają się spokojnie leżąc niż urządzają długie gonitwy. Mogą też mieć mniejszy apetyt.

Jeśli wolisz materiał wideo, zapraszam do oglądania filmu na ten temat na moim kanale Youtube.

Podsumowanie i infografikę znajdziesz na końcu tekstu.

Jak zadbać o koty w czasie upałów?

1. Ogranicz nagrzewanie domu, zadbaj o wentylację.

Rano zasłoń okna. Dzięki temu dom nie nagrzeje się zbyt szybko. Jeśli możesz, zostaw otwarte drzwi do łazienki (uwaga na chemię!). Zwykle jest tam chłodniej. Kot będzie mógł schronić się przed promieniami słońca i ochłodzić się leżąc na kafelkach.

Otwieramy to okno, które jest po stronie najmniej nasłonecznionej w konkretnej porze dnia. Nigdy nie zostawiaj otwartego lub uchylonego okna bez zabezpieczeń. Przydatna jest funkcja „mikrouchyłu” lub stosowanie ograniczników. Dobra wentylacja to podstawa.

2. Zapewnij kotu nieograniczony dostęp do chłodnej, czystej wody.

To ważne nie tylko w upały! W czasie upałów zwróć uwagę na to, by miska z wodą nie stała na nagrzanym parapecie. Ustaw ją w zacienionym miejscu . Miska na wodę powinna być pojemna, a jej zawartość często wymieniana na świeżą.

Generalnie, im większa miska, tym woda dłużej pozostanie chłodna.

Niektórzy do wody dodają kilka kostek lodu. Nie przesadź z tym, bo koty także mogą chorować na zapalenie gardła. O tym, czy warto podawać kotom lody piszę w artykule Lody (nie) dla kota. Wodę w czasie upałów zmieniaj częściej, niż zwykle – szybciej rozwijają się w niej bakterie. Nie zostawiaj również nie zjedzonych resztek jedzenia: mokra karma i mięso mogą zepsuć się w ciągu kilku godzin.

3. W czasie upałów ogranicz podróże z kotem na duże odległości,

zwłaszcza komunikacją publiczną lub w samochodzie bez klimatyzacji. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli masz do pokonania długą trasę, przełóż wyjazd na wieczór.

Nigdy nie zostawiaj kota w samochodzie,

nawet na „kilka minut” i przy otwartych oknach. Jeśli musisz wyjść z samochodu, zabierz transporterek z kotem ze sobą i ustaw w cieniu lub (jeśli nie podróżujesz sam) niech ktoś będzie z kotem cały czas.

4. Więcej troski okaż kotom starym, chorym i o krótkich nosach.

Zdrowe koty nie powinny mieć problemu z przetrwaniem wyższych temperatur. Jednak są  kocie „wyjątki”, dla których upały mogą być zagrożeniem. To zwierzęta stare, chore (choroby serca, infekcje bakteryjne, choroby przebiegające z gorączką itp.) i te o krótkich nosach (takie jak persy). Koty bezwłose należy chronić przed silnym słońcem, ze względu na ryzyko poparzenia.

Jak im pomóc? Możesz przecierać regularnie ich sierść wilgotną ściereczką, zostawić na podłodze wilgotny ręcznik, możesz również włączyć wentylator lub klimatyzator. Nowością są maty chłodzące dla zwierząt. Jeśli twój kot źle znosi upały, warto rozważyć ich zastosowanie.

5. Wystaw wodę dla bezdomnych i wolno żyjących kotów.

W czasie upału mogą mieć problem z jej znalezieniem, szczególnie w mieście. Na pewno skorzystają z niej także dzikie zwierzęta. Przyda się im także zacienione miejsce, w którym można się schować. Jeśli dokarmiasz koty, jeszcze staranniej dbaj o porządek. W gorące dni resztki jedzenia będą psuły się szybciej.

PODSUMOWANIE

Większość kotów w domach świetnie poradzi sobie z upałami bez szczególnych zabiegów. Dostęp do czystej wody i miejsce, w którym można się ewentualnie ukryć, powinny wystarczyć. Dotyczy to także kotów bezdomnych i wolno żyjących. Większa troska jest konieczna w przypadku kotów chorych, starych i o krótkich nosach. Futro kotów nie jest problemem.

Jeśli chcesz pomóc kotu przetrwać gorące dni, możesz zrobić kilka prostych, rozsądnych rzeczy. Ogranicz nagrzewanie się pomieszczeń. Jeśli możesz, udostępnij kotu chłodniejsze pomieszczenie. Zadbaj o wentylację mieszkania. W upały zrezygnuj z podróży z kotem, jeśli nie są konieczne. I nigdy, przenigdy nie zostawiaj kota w samochodzie.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: koty po prostu lubią się wygrzewać, nawet w mocnym słońcu.

Nie trzeba im w tym przeszkadzać. Warto zaufać ich instynktowi. Jeśli kotu będzie na słońcu zbyt gorąco, sam zmieni miejsce wypoczynku. Wystarczy, że będzie miał taką możliwość.

Na zdjęciu ilustrującym tekst widzisz naszego Tynia, który był nieuleczalnie chory. Jednak z ogromną przyjemnością wylegiwał się w słońcu.

Magdalena Nykiel

PS.
Część z tych porad zastosuj w upały także do siebie. Zawsze powtarzam, że to opiekun jest najcenniejszym dobrem kota. Pij dużo wody, unikaj przegrzania, dbaj o siebie. Twój kot cię potrzebuje.:)

Koci Myk Tygodnia: raz w tygodniu publikuję krótki tekst i materiał wideo. Podpowiadam w nich, jak w praktyce radzić sobie z jednym kocim problemem. Wybieram takie, które są ciekawe, aktualne i da się je omówić w krótkiej publikacji. Zaglądaj regularnie na moją stronę, żeby nic nie przegapić.

UWAGA! Artykuły, opracowania oraz inne treści publikowane na tej stronie, o ile nie zostało to zaznaczone inaczej, są własnością Magdaleny Nykiel i ich wykorzystanie, kopiowanie i przetwarzanie we fragmentach lub całości bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.

Infografika

Jak zadbać o koty w upał? Koci Myk Tygodnia - infografika