BLOG

Dzień Kundelka

Dziś Dzień Kundelka. Jednak 25 października to także dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Te dwie sprawy w Polsce bardzo mocno się ze sobą wiążą. Kto oglądał zdjęcia ze schroniska, ten wie. Większość psów w takich miejscach to psy nierasowe, wielorasowe, czy jak kto woli, kundelkowate. Zdarzają się o oczywiście i te „w typie”, choć to znacznie rzadsze przypadki.

W sumie to nie dziwi, skoro z ocenianej na około miliard (!) psów populacji Canis familiaris, szacunkowo jedynie około 15% pozostaje pod jakąkolwiek kontrolą człowieka (choćby czasowo), jeśli chodzi o rozmnażanie. Piszą o tym Raymond i Lorna Coppingerowie w książce Czym jest pies? Podstawy ekologii behawioralnej psa domowego. Sądzę, że z tych piętnastu procent większość to kundelki.

Co z pozostałą, ogromną liczbą 850 tysięcy psów? Cóż, nieco rozszerzając znaczenie słowa „kundel”, spokojnie można je uznać za nierasowych, reprezentatywnych przedstawicieli gatunku, którzy dzisiaj mają święto.

Najciekawsze, że przecież historia psa domowego nie zaczęła się w ludzkiej hodowli. Wiele tysięcy lat temu, kiedy psy się udomowiły, nikt nie wydawał certyfikatów. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wszystkie psy pochodzą od… „kundelka”, który kiedyś zaczął trzymać się ludzkich siedlisk. Co z tego wyniknęło, to temat na osobną dyskusję.

Z tego punktu widzenia, Dzień Kundelka to święto wszystkich psów. I wszystkie one mają prawo do dobrego życia , zgodnego z ich potrzebami gatunkowymi. Nie zapominajmy o tym. Wszystkiego dobrego, kochane Kundelki!