Kot i goście. Koci Myk Tygodnia
Zbliża się Wielkanoc, a z nią typowe dla każdych świąt zamieszanie. Nie wszystkie koty dobrze je znoszą. Jednym z wielu problemów dla kotów mogą być twoi goście. Twój kot boi się gości? Zastanawiasz się, jak zadbać o kota, kiedy w domu pojawiają się „intruzi”? Oto kilka praktycznych porad.
O innych sprawach związanych ze świętowaniem z kotem piszę tu: Święta z kotem i tu: Kot i wierzbowe kotki. Jak bezpiecznie świętować Wielkanoc oraz tu: Wielkanoc. Co kotu wolno w święta? Zachęcam do lektury.
Koci stosunek do gości jest bardzo różny.
Jedne uciekają gdzie pieprz rośnie już na sam dźwięk pukania do drzwi, by zniknąć na wiele godzin. Inne potrzebują trochę czasu, by zaakceptować gości. Jeszcze inne są szczęśliwe, kiedy ktoś cię odwiedza. Witają go już w progu, licząc na dodatkową porcję uwagi i pieszczot. Są i takie koty, które całkowicie ignorują „intruzów”. Jednak z punktu widzenia wielu kotów odwiedziny obcych osób, zwłaszcza długie, to wroga inwazja.
Jest pięć rzeczy, które możesz zrobić, by pomóc kotu przetrwać wizytę gości.
Jeśli wolisz materiał wideo obejrzyj film na ten temat na moim kanale Youtube.
1. Mów gościom wprost, czego od nich oczekujesz.
To kot jest u siebie, w swoim domu i masz prawo oczekiwać, że gość to uszanuje. Nie pozwól, by kot był przeganiany z kąta w kąt przez dzieci, by ktoś się z nim „drażnił”, czy zmuszał go do kontaktu. Jeśli kot nie ma ochoty przebywać z ludźmi, powinni to uszanować.
Uprzedź gości, jeśli twój kot potrzebuje czasu, by się przywitać. Poproś, by poczekali, aż sam do nich podejdzie. Niech nie będzie ci głupio zwracać na to uwagę – twój kot to „aż kot”, a nie „tylko kot”.
2. Zapewnij kotu kryjówki, w których będzie mógł odpocząć.
Kot będzie się w nich chował, kiedy będzie już zmęczony towarzystwem lub nie będzie się czuł komfortowo. Dobra kryjówka jest trudno dostępna. Możesz ukryć kartonowe pudła np. za kanapą albo za zasłonami. Jeśli odwiedzają cię dzieci, przydadzą się kryjówki na wysokości, poza zasięgiem dziecięcych dłoni.
3. Zadbaj, by kot miał nieograniczony dostęp do kuwety.
W razie potrzeby przenieś kuwetę blisko jego ulubionej kryjówki, by nie musiał wędrować do niej obok gości. Pamiętaj, że koty nie lubią być obserwowane podczas korzystania z kuwety. Jeśli stoi w toalecie, sprawdzaj co jakiś czas, czy koty nie zostały pozbawione możliwości wejścia do środka. Osoby nie mające kotów pod opieką mogą nie pamiętać o tym, by po skorzystaniu z toalety zostawić drzwi uchylone dla kota.
4. Zadbaj o to, by kot w spokoju zjadł swoje posiłki.
Możesz w tym celu zawołać go do pomieszczenia, w którym nikt nie będzie go niepokoił. Równie ważne jest, by kot miał cały czas swobodny dostęp do miseczki z wodą.
5. Pomóż w nawiązaniu dobrych relacji kota i gości.
Jeśli kot zdecyduje się podejść, albo będzie gości obserwował, poproś ich, by podali mu smakołyki, które dostarczysz. Mogą je turlać w jego stronę. Unikajcie gwałtownych ruchów. Niekoniecznie trzeba dążyć do tego, by kot pozwolił się pogłaskać.
Mam nadzieję, że tekst okazał pożyteczny. Życzę twoim podopiecznym i tobie wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt.
Magdalena Nykiel
Koci Myk Tygodnia: raz w tygodniu publikuję krótki tekst i materiał wideo. Podpowiadam w nich, jak w praktyce radzić sobie z jednym kocim problemem. Wybieram takie, które są ciekawe, aktualne i da się je omówić w krótkiej publikacji. Zaglądaj regularnie na moją stronę, żeby nic nie przegapić.
UWAGA – zmiana. W 2018 zmieni się częstotliwość publikacji na raz w miesiącu. W ślad za tym zmieni się nazwa cyklu na Koci Myk Miesiąca. Dotychczasowe publikacje pozostawię ze starym tytułem. Do poczytania.:)
—
UWAGA! Artykuły, opracowania oraz inne treści publikowane na tej stronie, o ile nie zostało to zaznaczone inaczej, są własnością Magdaleny Nykiel i ich wykorzystanie, kopiowanie i przetwarzanie we fragmentach lub całości bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.