Aktualności

Kilka słów po Konferencji:KOT 2017

Czy wiecie, że koty też mają swoje konferencje? Mają, mają – i to jakie! Byłam na takiej konferencji 6 i 7 maja tego roku w Warszawie. Nazywała się rzecz jasna Konferencja:KOT i było tam całkiem sporo kotów. Co prawda nie osobiście, ale w wystąpieniach, na zdjęciach, ubraniach, biżuterii, plakatach, bannerach, ulotkach, a nawet na laptopie głównej gwiazdy wydarzenia. Wszyscy myśleli i mówili o kotach. I to jak!

Program był bardzo bogaty: wykłady, prelekcje, warsztaty, prezentacje, spotkania… Wszystko pomyślane tak, żeby zainteresować nie tylko profesjonalistów, takich jak koci behawioryści, zoopsychologowie, lekarze weterynarii. Był mnóstwo wiedzy przeznaczonej dla opiekunów kotów, którzy chcą dobrze zadbać o zwierzęta lub im pomagać.

Głównym punktem programu było dwudniowe seminarium Dr Sabine Schroll. Tym razem (bo to już kolejna wizyta w Polsce) dr Schroll przygotowała dla nas następujące wykłady:

  • Jak poradzić sobie z anorektycznym kotem?
  • Znakowanie moczem – rozpoznawanie, terapia behawioralna, postępowanie farmakologiczne
  • Kocie lęki i fobie – diagnostyka, różnicowanie, terapia
  • Klinika przyjazna kotom
  • Czego każde kocie doświadczyć powinno?
  • Szkolenie kotów – czy to możliwe? Jak i po co?
  • Sposób na seniora – postępowanie z kocim pacjentem geriatrycznym

Oczywiście wzięłam udział w seminarium dr Schroll. Miło posłuchać kogoś, kto dzieli się swoją obszerną wiedzą w tak interesujący i jednocześnie przystępny sposób. Podejście dr Sabine Schroll jest mi bardzo bliskie. Bardzo ciekawe były dla mnie informacje na temat farmakoterapii kotów w podeszłym wieku.

W niedzielę to ja wystąpiłam w roli wykładowcy. Ucieszyłam się bardzo, że organizatorzy zaproponowali mi wygłoszenie wykładu o kociej agresji. Jest na ten temat mnóstwo szkodliwych mitów i nieporozumień. Jednym z podstawowych jest to, że agresja zawsze jest czymś złym. Inny błędny pogląd mówi, że dopóki koty się nie biją, to nie ma mowy o agresji. Najgorsze jest to, że bezradność ludzi wobec kociej agresji często kończy się uśpieniem, lub porzuceniem kota. A przecież z kocią agresją da się pracować terapeutycznie. Warunkiem jest jej zrozumienie od podstaw.

Dlatego podczas swojego wykładu mówiłam między innymi o tym, czym naprawdę jest kocia agresja i jakie jest jej podłoże ewolucyjne. To podstawy pozwalające ocenić przyczyny agresji i zrozumieć zachowanie kotów. Mam nadzieję, że każdy uczestnik mojego wykładu potrafi już odróżnić zabawę od agresji  i wie, jak zachować się w sytuacji, kiedy kot zdecyduje się zaatakować. Mieliśmy niewiele czasu, żeby poruszyć wszystkie zagadnienia bardzo szczegółowo. Dlatego dużą radość sprawiły mi indywidualne rozmowy po wykładzie. W nich mogliśmy się trochę bardziej skupić na konkretnych przypadkach, z którymi zgłosili się słuchacze.

Cieszy mnie ogromnie, że sala podczas mojego wykładu była pełna. To znaczy, że jest duże grono osób chcących zrozumieć, czym jest agresja kotów w oparciu o wiedzę, a nie stereotypy. Tym, którzy chcieli by przypomnieć sobie jak rozdzielić bijące się koty lub nie mieli okazji uczestniczyć w wykładzie, polecam swój artykuł na temat radzenia sobie z kocią agresją i drugi odcinek cyklu Koci Myk Tygodnia.

Organizatorami Konferencji:KOT, która odbyła się w dniach 6-7 maja 2017 r. w Warszawie byli Etovet i CatExperts – profesjonaliści dla kotów. Obszerną relację Organizatorów możecie znaleźć tutaj: http://konferencjakot.pl/relacja/.

Magdalena Nykiel

UWAGA! Artykuły, opracowania oraz inne treści publikowane na tej stronie, o ile nie zostało to zaznaczone inaczej, są własnością Magdaleny Nykiel i ich wykorzystanie, kopiowanie i przetwarzanie we fragmentach lub całości bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.