Aktualności

Relacja z Warszawskiego Dnia Zwierząt 2017

Warszawski Dzień Zwierząt to ważne święto zwierząt i wszystkich ich miłośników. Jego celem jest propagowanie adopcji zwierząt ze schronisk i organizacji, które zajmują się bezdomnymi zwierzętami.

Jego organizatorami byli Schronisko na Paluchu i Dolina Noteci.

Wydarzenie miało miejsce 20 maja 2017 r. w warszawskim Parku Agrykola. Pewnie jesteście ciekawi, jak było? Mogę Wam opowiedzieć tylko trochę, bo zupełnie nie miałam czasu na zwiedzanie. 🙂 Od godziny jedenastej odpowiadałam na pytania opiekunów psów i kotów, a kolejka osób zainteresowanych stoiskiem MaxiZoo nie kończyła się aż do zamknięcia imprezy! 🙂 Dla mnie to ogromna radość. To czas w którym można dowiedzieć się: jak nie popełnić błędów w wychowaniu zwierząt, jak przygotować je do wakacyjnego wyjazdu, jak pomóc zaaklimatyzować się zwierzętom po adopcji i jak zaspokoić ich ważne potrzeby. Można też dowiedzieć się jak poważny jest problem, który dotknął naszego zwierzaka i dzięki rozmowie obrać właściwy kierunek działania.

Często powtarzały się pytania dotyczące psiej agresji i lęku. Co robić, gdy pies zaczyna warczeć na opiekuna? Co zrobić, kiedy pies broni swojej miski? Czy atakowanie zwierząt mijanych na spacerze jest oznaką strachu?  Jak pomóc psu, który boi się wszystkiego? Cieszy mnie bardzo, że wiele osób już teraz myśli o przygotowaniu swoich zwierząt do wakacyjnego wyjazdu czy nawet Sylwestra. Rozmawialiśmy także o zaletach kastracji zwierząt i o tym, kiedy kastracja może pomóc rozwiązać problemy behawioralne.

Świadomość opiekunów dotycząca zwierzęcych emocji jest coraz większa i są one traktowane poważnie. Oby wszystkie zwierzęta miały szczęście spotkać na swojej drodze mądrych, dobrych ludzi.

Wiele osób przychodziło ze swoimi podopiecznymi, była więc okazja nie tylko do rozmowy, ale także do wypróbowania interaktywnych zabawek i poczęstowania się psim smakołykiem. Legowiska, transportery do przewozu zwierząt, zabawki – to wszystko było na naszym stanowisku, w psiej i kociej strefie chilloutu! 🙂 Wy wiecie, co lubią Wasze zwierzęta, a ekipa MaxiZoo, pomaga dobrać najlepsze rozwiązania. Jeśli legowisko, to mięciutkie. Jeśli szykuje się podróż z kotem, to tylko w bezpiecznym  i  sprawdzonym transporterze.

Jeśli zabawa, to taka, która zaspokaja nie tylko potrzebę ruchu, ale jest także wyzwaniem umysłowym. Zwierzęta potrzebują radości i chwil relaksu.

Porady behawiorysty, możliwość porozmawiania z doświadczonymi wolontariuszami, którzy przygotowują zwierzęta do adopcji, psie spacery, pokaz pierwszej pomocy dla zwierząt, rozmowy o kotach wolno żyjących, pokaz szkolenia psów metodami nie awersyjnymi, pokaz pracy psów policyjnych, konkursy… Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego!

Atmosfera była naprawdę świąteczna, schroniskowe psy pod troskliwą opieką wolontariuszek czuły się, mimo upału, znakomicie. Osobiście miałam okazję poznać Edzia – psiego staruszka, który od ośmiu lat czeka na dom w schronisku na Paluchu.

Już po godzinie 18 udało mi się odwiedzić stanowiska Fundacji MikroPsy i Jokot i porozmawiać z wolontariuszkami tych organizacji. To były bardzo miłe spotkania, dziękuję! Mam nadzieję, że spotkamy się tam znowu za rok.

Magdalena Nykiel

Ps.

Mnóstwo zdjęć i relację znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.