O mnie

Kim jest Magdalena Nykiel?

Behawiorystą zwierzęcym, wykładowcą i superwizorem COAPE.
Terapią zachowania zwierząt towarzyszących (psów i kotów) zawodowo zajęłam się w roku 2008.
Ukończyłam kurs dyplomowy Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training na licencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), otrzymując najwyższą ocenę (A+).
Za mną 15 lat prowadzenia praktyki kociego behawiorysty, i kilka tysięcy przeprowadzonych konsultacji behawioralnych. Jestem specjalistą Terapii Zachowania Zwierząt DipCABT (COAPE), wykładowcą i superwizorem na drugim roku kursu dyplomowego COAPE (COAPE Animal Behaviourist Supervisor.
Jestem też członkiem-założycielem Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE-CAPBT
Zoopsychologiem. Ukończyłam studia podyplomowe Psychologia Zwierząt, w Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Pogłębiałam swoją wiedzę pod opieką wspaniałej kadry naukowców, na czele z prof. dr. hab. Wojciechem Pisulą, kończąc w roku 2012 studia podyplomowe Psychologia Zwierząt – zagadnienia podstawowe i aplikacyjne, w Polskiej Akademii Nauk (PAN), i otrzymując na egzaminie najwyższą ocenę 5. certyfikat
Magistrem filozofii. Ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim.
Pracę magisterską na temat filozofii Immanuela Kanta napisałam i obroniłam (2009) pod opieką profesora Andrzeja Norasa.
Certyfikowanym (RSPCA) specjalistą w zakresie zarządzania schroniskami dla zwierząt.
Jako jedna z dwóch osób w Polsce zdałam z wyróżnieniem egzamin zorganizowany w 2003 roku przez Królewskie Towarzystwo Do Spraw Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt, najstarszą i największą na świecie organizację zajmującą się dobrostanem zwierząt.
Przez sześć lat (2003-2008) byłam członkiem zarządu stowarzyszenia prowadzącego społeczny azyl dla zwierząt i liderem wolontariuszy zajmujących się bezdomnymi kotami. Efektem mojej pracy było radykalne zmniejszenie umieralności kotów w azylu (z 80 % do 5-7 % w latach 2004-2007). Organizowałam i nadzorowałam pracę wolontariuszy. Opiekowałam się kociętami, wychowując je bez udziału matki, i przygotowując do adopcji. Zajmowałam się kotami w azylowej kociarni pełniąc stałe dyżury. Opiekowałam się kotami ciężko i przewlekle chorymi, po wypad-kach, kotami będącymi w złym stanie psychicznym.
Zetknęłam się ze wszystkimi problemami związanymi z opieką nad dużymi grupami zwierząt (model żywienia, problemy zdrowotne, epidemie, trudności z aklimatyzacją, (od)budowanie relacji z człowiekiem). Każdy z nich musiałam jakoś rozwiązać. Udało mi się wprowadzić wysoki standard opieki nad kotami i wiele rozwiązań, które do dnia dzisiejszego są z powodzeniem wykorzystywane przez inne organizacje i wolontariuszy. Przez wiele lat zajmowałam się kotami wolno żyjącymi – obserwując je w środowisku naturalnym, dokarmiając, prowadząc akcje sterylizacji, ratując je i oswajając w razie konieczności.
Stworzyłam (z Jarosławem Nykielem), a następnie zarządzałam pierwszym całorocznym, ogólnopolskim projektem finansowania i prowadzenia akcji sterylizacji kotów wolno żyjących Ciach!bezdomność. Byłam pomysłodawczynią i Fundatorem (2010) Fundacji Na Rzecz Ochrony Zwierząt Pod Jednym Dachem, i Przewodniczącą Rady Fundacji (VI 2010- V 2013). Fundacja powstała, by jeszcze bardziej zwiększyć efektywność działań na rzecz bezdomnych kotów. W jej ramach odpowiadałam za projekt Operacja Zabieg, który był kontynuacją akcji Ciach!bezdomność. Wyszkoliłam i przekazałam know-how wolontariuszom, którzy chcieli kontynuować akcje, tworząc własne organizacje. Mam za sobą wiele szkoleń dla pracowników schronisk dla zwierząt, wolontariuszy organizacji działających na rzecz kotów i strażników miejskich.
Autorką i wykładowcą. W marcu 2025 wychodzi moja druga książka!:)
Najpierw napisałam bardzo obszerny i bogato ilustrowany poradnik Jak żyć dobrze z kotem (2023), wyd. Viridia. Na początku marca wychodzi moja druga książka „Kot i dziecko”. To pierwszy w Polsce poradnik w całości poświęcony relacjom dziecko – kot.
Jestem też autorką licznych publikacji (m.in. „Animal Experts”, „Kocie Sprawy”, „Twój Styl”, „Gazeta Wyborcza”, „Magazyn Kot”, „Magazyn Weterynaryjny”).
Wypowiadam się na temat behawioru kotów w mediach, m.in. Radio Bielsko, Radio Express, TVP3 Poznań, Radio Kraków, TVP1, Newsweek, IgiMag, koty.pl.
Współpracowałam z największymi firmami z branży zoologicznej.
Prowadzę szkolenia przeznaczone dla behawiorystów, opiekunów kotów, wolontariuszy i pracowników schronisk dla zwierząt. Szkolę także samorządy, w tym pracowników urzędów, jednostek organizacyjnych, firm i straży miejskiej.
Przede wszystkim jestem… sobą.
„Zwierzęta towarzyszyły mi odkąd pamiętam…”. Tak zaczyna się większość autobiografii osób zajmujących się zwierzętami. W moim wypadku rzeczywiście tak było. Moją pierwszą „miłością” były kury – mogłam obserwować je i karmić godzinami na pobliskich ogródkach działkowych. Jestem wegetarianką, odkąd zrozumiałam, że kura też ma serce.
Pierwszą papużkę dostałam od rodziców w prezencie na trzecie urodziny. Był to prezent wymarzony, wyśniony, zaplanowany. Czekałam na nią pół roku! Do dziś, w najdrobniejszych szczegółach pamiętam wizytę w sklepie i to, że podobno wybrałam najbrzydszą. Zielona Kubusia była nadzwyczaj mądrym ptakiem. Mój pokój wypełniła rozkrzyczana ptasią bandą – papugi budziły mnie o świcie, a potem siedziały na krawędzi drzwi, i korzystały z kąpieli w specjalnie przygotowanym dla nich basenie. Szybko zrozumiałam, że ptak ma skrzydła po to, by latać. Moje wolne papugi były więc pełnymi pasji niszczycielkami książek. Książek o przyrodzie, które łykałam jedna za drugą, poznając coraz bardziej świat zwierząt, także tych dzikich.
Potem nadeszła era psów. Moim najwspanialszym psem była Diana – mieszaniec owczarka niemieckiego, uratowany ze wsi przed utopieniem. Diana pozwalała naszym papugom na każdy wy-bryk, a potem opiekowała się znajdowanymi przeze mnie kociętami.
Bo kiedy zupełnie niespodziewanie stanęły na mojej drodze koty, udało się niemal całkowicie zawładnąć moją duszą.