Czy koci behawiorysta przegra ze sztuczną inteligencją?
BLOG,  wyróżnione

Koci behawiorysta i sztuczna inteligencja – kto wygra? ;)

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki żwirek dla kotów jest – wg AI – najlepszy, możesz posłuchać mojej rozmowy na ten temat z Amecą – robotem z Centrum Nauki Kopernik. Byłam ciekawa, jaki z niej byłby koci behawiorysta.

W tym temacie bez zaskoczeń: w odpowiedzi dostałam po prostu przegląd oferty dostępnej na rynku. Kiedy jednak zapytałam, czy Bilbo Baggins powinien był zatrzymać pierścień dla siebie, zaskoczyła mnie trochę.

Ameca – dzieło firmy Engineered Arts kosztowała ponad 1 mln zł. Nie spodziewajcie się po niej jednak, że weźmie odpowiedzialność za udzielane przez siebie „rady”. W tym wypadku, tak jak w przypadku popularnego Chatu GPT obowiązuje zasada ograniczonego zaufania: może dostarczać niedokładnych informacji i nie jest przeznaczona do udzielania porad.

Tymczasem koty i ich opiekunowie już korzystają z komputerów

Co więc myśli koci behawiorysta o miejscu sztucznej inteligencji w kocim świecie? Komputery i zaawansowana elektronika są obecne w branży zoologicznej i produktach dla zwierząt. Spośród różnych urządzeń, które wykorzystują technologię zbliżoną do AI (stworzonych z myślą o kotach), jedno (używane przez wielu moich klientów) wydaje mi się obecnie naprawdę ciekawe.

Cyfrowy koci behawiorysta jeszcze nie powstał, ale inteligentna miska już jest

I SureFeed Microchip Pet Feeder to zaawansowany podajnik karmy dla zwierząt, który wykorzystuje technologię identyfikacji mikrochipów, dzięki czemu tylko zarejestrowane zwierzęta mają dostęp do jedzenia. Gdy takie zwierzę zbliża się do podajnika, czytnik je identyfikuje, otwierając dostęp do karmy. Podajnik może służyć do monitorowania ilości spożywanej karmy, co może być przydatne na przykład w przypadku zwierząt wymagających kontroli apetytu i wagi. Urządzenie może zaproponować nawet zmianę dawki karmy w oparciu o dane dotyczące apetytu kota. Na szczęście opiekun musi się na taką zmianę zgodzić.

W niektórych sytuacjach (nieregularny tryb życia opiekuna, częste wyjazdy) ten podajnik może być bardzo praktyczny. Nie polecam jednak stosowania automatycznych karmideł, kiedy opiekun może osobiście opiekować się kotem. Karmienie to przecież jeden z najważniejszych aspektów opieki nad zwierzętami domowymi.

Czy polowanie na cyfrową mysz jest bezpieczne?

Spośród zabawek godna uwagi wydaje się być Petronics Mousr (zaawansowana zabawka dla kotów, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznych reakcji). Mousr może być kontrolowany za pomocą aplikacji mobilnej lub działać w trybie automatycznym. Funkcje SI w tej zabawce to zaawansowane algorytmy ruchu, które dostosowują się do zachowania kota, czujniki unikania przeszkód, możliwość zdalnego sterowania, a nawet… personalizacji wzorców zabawy. Kto wie, może wybawiony przez AI kot nie będzie zawracał głowy zmęczonemu pracą opiekunowi. Ale czy to na pewno dobrze?

Póki co zarówno dobry opiekun i koci behawiorysta wygrywa ze sztuczną inteligencją

Karmienie, zabawa, opieka – to sytuacje, w których tworzy się i umacnia więź. Warto mieć to na uwadze. Oczywiście, sztuczna inteligencja (SI) ma ogromny potencjał w dziedzinie opieki nad zwierzętami. W praktyce jednak mało jest akcesoriów, które mogą być stosowane bez oceny ryzyka przez człowieka.

Spójrz (drugie wideo poniżej) na to, jak ta zabawka wygląda. Choć wydaje się być atrakcyjna, to w przypadku niejednego kota zabawa skończy się jednak rozszarpaniem/połknięciem pompona – a AI nie zabierze kotu tego elementu w porę. W kwestii kociej zabawy opowiadam się po stronie tradycji: nic nie zastąpi kotu człowieka po drugiej stronie wędki. Osobista zabawa z kotem to możliwość m.in. pogłębienia więzi z nim.

SI to obiecujące narzędzie w rękach odpowiedzialnych opiekunów kotów i specjalistów

AI teoretycznie już teraz może być zastosowana do monitorowania zdrowia i aktywności zwierząt, może wyręczać opiekunów w zabawie z kotami, w karmieniu ich, w kontrolowaniu ważnych parametrów: apetytu, wagi, wydalania, ruchu… Jednak niech nie skusi Cię wyręczanie się nią we wszystkich tych aspektach.

Jeśli sztuczna inteligencja ma Ciebie zastąpić kotu, to po co Ci kot?

Bo kiedy AI całkowicie przejmie opiekę nad Twoim kotem (kupisz elektroniczne zabawki, elektroniczną kuwetę, elektroniczny karmnik, i ustawisz automatyczne urządzenie do głaskania kota, a rozsypany przez niego żwirek posprząta… automatyczny odkurzacz), to przyjdzie czas na pytanie: po co Ci kot? Może się okazać, że nie potrafiąc odpowiedzieć na to pytanie zadasz je… AI.

Magdalena Nykiel

PS

Ameca stwierdziła, że Bilbo powinien zatrzymać pierścień, bo było ryzyko, że wpadnie w gorsze ręce.

O żwirkach i kuwetach szczegółowo napisałam w swojej książce Jak dobrze żyć z kotem. Zachęcam do zakupu – na mojej stronie jest dostępna także z autografem lub dedykacją. A jeśli masz ochotę poczytać jeszcze tutaj, to proszę: Kuweta. Jaki żwirek dla kota? Jak dobrze go wybrać?

Ameca w Centrum Nauki Kopernik