Czytelnia

Wielkanoc. Co kotu wolno w święta?

Do wcześniejszych tekstów o świętowaniu z kotem postanowiłam dołączyć krótkie zestawienie tego, co dla kota w Święta może być dobre, a co nie. Wybrałam najważniejsze i najczęściej spotykane problemy. Czy kotu wolno wszystko wobec gości, bo jest u siebie? Czy wiosenne roślinki mogą mu zaszkodzić? Czy masz w lodówce coś, czym możesz podzielić się z kotem?

Gości kotu wolno.

1. Kot może być zainteresowany gośćmi, może chcieć się z nimi przywitać. Równie dobrze kot może nie mieć ochoty na kontakt z gośćmi. Ważne, by uszanować jego zdanie w tej kwestii – w końcu to on jest u siebie.

2. Kot nie może się wobec gości zachowywać agresywnie – osaczać ich, atakować. Jeśli kot źle znosi wizyty obcych osób w domu, trzeba mu zapewnić możliwość odizolowania się od gości. Jak najszybciej podejmij współpracę z behawiorystą, jeśli kot źle znosi stres lub zachowuje się agresywnie.

Wypasać się kotu wolno;)

1. Wysiewając z okazji Świąt trawę lub owies nie zapomnij o kocie. Zadbaj by i on dostał swoją doniczkę z zieleninką. Wiele kotów wprost przepada za skubaniem roślinek, a te dodatkowo pomogą mu pozbyć się kul włosowych z żołądka.

2. Bazie, bukszpan, żonkile, krokusy (i wiele innych roślin) są dla kotów trujące! Te rośliny, zwyczajowo kojarzone ze Świętami Wielkanocnymi, należy trzymać z dala od kotów.

Co kotu wolno z twojego menu? Prawie nic.

1. Żółtko jaj (zwłaszcza surowe) jest bardzo wartościowym wzbogaceniem kociej diety. Jeśli kot wcześniej nie miał okazji go spróbować, zacznij od małej porcyjki (np. łyżeczki). Dopilnuj, by jajko było świeże.

2. Koty są mięsożercami, ale nie mogą jeść mięsa przygotowanego dla ludzi – przyprawionego, smażonego itd. itp. Wędliny i inne ludzkie jedzenie nie są dla kota. Nabiału też lepiej unikać.

Na koci deser kotu wolno w zasadzie to, co na główny posiłek.

1. Suszone mięso, kawałeczek surowego mięsa, kocie smakołyki. Tym wszystkim możesz poczęstować kota z okazji Świąt. Nie przesadzaj z ilością.

2. Słodycze, zwłaszcza te zawierające czekoladę lub ksylitol (cukier brzozowy). Obecna w czekoladzie teobromina jest dla kotów trująca. Ksylitol zawarty w niektórych słodyczach również bywa przyczyną śmiertelnych zatruć kotów.

Zamiast podsumowania – infografika. Wesołych Świąt!

Inne moje teksty o Świętach, które warto przeczytać: Kot i wierzbowe kotki. Jak bezpiecznie świętować Wielkanoc. Kot i goście. Koci Myk Tygodnia Święta z kotem – 5 zasad radosnego świętowania ze zwierzętami

Infografika o wymiarach 940 na 788 pikseli podzielona pionowo na dwie równe części, z lewej część pastelowo jasnozielona, z prawej pastelowo jasnoczerwona. U góry, centralnie tytuł dużą ciemnofioletową czcionką beszeryfową, w dwóch liniach: "WIELKANOC. Co kotu wolno w święta". W lewym górnym rogu (na jasnozielonej części) ikonka przedstawiająca głowę uśmiechniętego, pomarańczowego kota z czerwonymi serduszkami w oczach. W prawym górnym rogu (na jasnoczerwonej części) ikonka przedstawiająca głowę smutnego kota, z dużą, niebieską łzą pod lewym okiem. Na grafice umieszczono streszczenie wpisu, który ilustruje. Czcionka bezszeryfowa, grafitowy kolor. Po lewej stronie, na jasnozielonym tle, pod ikonką wesołego kotka umieszczono informuje o tym, co kotu wolno w święta. Po prawej stronie, na jasnoczerwonym tle, pod ikonką smutnego kotka, umieszczono odpowiadające im informacje o tym, czego kotu w święta nie wolno. Poszczególne pary informacji w układzie pionowym oddzielają śródtytuły identyczne z tymi z treści wpisu. U dołu, na środku umieszczono niewielką grafikę świąteczną, prezentującą dwie pisanki w zielonej trawie. Przez całą długość infografiki u jej dolnej krawędzi, przebiega napis białą, bezszeryfową czcionką: " www.zooedukacja.pl (c) Magdalena Nykiel zwierzęta bez tajemnic ".

Magdalena Nykiel


UWAGA! Artykuły, opracowania oraz inne treści publikowane na tej stronie, o ile nie zostało to zaznaczone inaczej, są własnością Magdaleny Nykiel i ich wykorzystanie, kopiowanie i przetwarzanie we fragmentach lub całości bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.