Czytelnia

Święta z kotem – 5 zasad radosnego świętowania ze zwierzętami

Boże Narodzenie niekoniecznie jest dla zwierząt źródłem samych pozytywnych doznań. Co zrobić, żeby Święta nie były dla nich zbytnio stresujące? Dostosuj najbliższe otoczenie zwierzęcia do jego indywidualnych potrzeb. Kto wie, może dzięki temu Twój podopieczny polubi świętowanie?

Boże Narodzenie może być dla niektórych zwierząt domowych trudnym czasem między innymi ze względu na świąteczny rozgardiasz i natężenie bodźców (duże porządki, rodzinne spotkania, choinka, nieznane zapachy). Także odwiedziny gości nie muszą być dla zwierząt (wbrew pozorom nie tylko kotów) miłym wydarzeniem. Nie zawsze mają ochotę na jakikolwiek bliski kontakt z nieznanymi sobie osobami (choć są i takie, które najchętniej nie schodziły by z ludzkich kolan).

Większość zwierząt nie ma problemu z naszym świętowaniem.

Dopasowanie postępowania i najbliższego otoczenia zwierzęcia do jego indywidualnych potrzeb, może pomóc uchronić je przed negatywnym wpływem ewentualnego stresu. Na pewno zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

Uwagi te dotyczą przede wszystkim początkujących opiekunów i zwierzaków nowych w rodzinie, ewentualnie tych, o których wiadomo, że źle znoszą wszelkie zmiany w otoczeniu. Znakomita większość naszych podopiecznych potrafi dopasować się do tego, co się dzieje, a nawet mieć całkiem dużo radości. Na przykład z tego, że jesteśmy więcej w domu.

1. Zadbaj o samopoczucie zwierząt.

Zapewnij zwierzętom bezpieczne kryjówki, legowiska, w których będą mogły odpocząć od świątecznego rozgardiaszu.

Legowisko psa powinno być umieszczone w miejscu oddalonym od drzwi wejściowych, umożliwiać schowanie się (spójrz na nie psimi oczami). Pies potrzebuje czegoś w rodzaju „zacisznej nory” do której może wejść. Dobrze, jeśli legowisko jest osłonięte z trzech stron, ma „zadaszenie” i można się w nim zagrzebać. Koty potrzebują jeszcze bardziej zacisznych kryjówek, poza zasięgiem wzroku.

Kot, także na co dzień, powinien mieć możliwość odpoczywania w miejscach, które z jego – kociego – punktu widzenia, są bezpieczne. Kryjówki przydadzą się m.in. w trakcie odwiedzin świątecznych gości. Koty lubią obserwować otoczenie np. z wysokości, same nie będąc zbyt widoczne.

Nawet zwierzęta, które kochają kontakt z ludźmi, w pewnym momencie mogą poczuć się zmęczone. Dlatego zawsze powinny mieć możliwość oddalenia się, schowania. Nie wolno nigdy zmuszać ich do kontaktu z gośćmi. Nie powinny być np. niepokojone podczas snu, czy gonione przez osoby, które koniecznie chcą się z nimi przywitać. Uprzedź gości, jak mają się zachowywać w obecności twoich zwierząt i oczekuj uszanowania ich potrzeb. To one są w swoim domu.

Zapewnij swoim zwierzętom swobodny dostęp do kuwety oraz możliwość spokojnego jedzenia i picia.

2. Bądź uważny i przygotowany.

Podczas świątecznego zamieszania pamiętaj o tym, by zawsze uważnie zamykać drzwi wejściowe do domu – niejeden kot wymknął się z domu przy okazji świątecznych przygotowań.

Przed Świętami warto (zwłaszcza, jeśli masz pod opieką chore zwierzę) na wszelki wypadek sprawdzić, która lecznica weterynaryjna będzie pełniła dyżur lekarski także w okresie Świąt i Nowego Roku. W dużych miastach jest sporo klinik, jednak w mniejszych miejscowościach znalezienie otwartej w czasie Świąt lecznicy może stanowić poważny problem. Doświadczenie uczy także, że nie wszędzie dyżurują lekarze weterynarii, bywa, że na nocnym dyżurze jest wyłącznie technik weterynarii.

Już w Święta wielu niecierpliwych miłośników petard zaczyna „manewry” przed sylwestrem. Uwzględnij to wychodząc na spacer z psem, nie rezygnuj w tym okresie ze smyczy pod żadnym pozorem.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo: uwaga na rośliny, ozdoby i choinkę.

Pamiętaj, że wiele świątecznych ozdób i roślin może być dla zwierząt zagrożeniem. Rośliny trujące, popularne w okresie Świąt Bożego Narodzenia to m.in. wilczomlecz nadobny (tzw. gwiazda betlejemska), jemioła, ostrokrzew. Ubierając choinkę zwróć uwagę na niebezpieczne dla zwierząt (zwłaszcza kotów, ale przecież nie tylko) ozdoby.

Bezwzględnie należy zrezygnować z tzw. anielskich włosów. Są bardzo niebezpieczne, wiele zwierząt je połyka i często kończy się to tragicznie – długie, cienkie włosy zalegają w przewodzie pokarmowym, mogą nawet przeciąć jelita. Połknięcie anielskich włosów może skończyć się rozległą, ryzykowną operacją lub nawet (jeśli opiekun nie zareaguje w porę) śmiercią zwierzęcia.

Bezpiecznie można ozdobić choinkę łańcuchami z kolorowego papieru. Zwróć uwagę także szklane bombki (jeśli masz psa, powieś je wyżej, a jeśli masz aktywnego kota, zrezygnuj z nich, zastępując plastykowymi). Jeśli masz pod opieką kocięta lub szczeniaki, nie zapomnij zabezpieczyć (np. plastikową osłonką) kabli choinkowego oświetlenia.

Świąteczne drzewko, niezależnie od tego, czy jest naturalne, czy sztuczne, ustaw na stabilnej podstawie. By Święta upłynęły spokojnie zastąp niebezpieczne ozdoby równie pięknymi, lecz bezpieczniejszymi dekoracjami. Zwróć uwagę by nie zostawiać bez dozoru zapalonych świeczek, lampionów itp.

4. Karm zwierzęta tylko smakołykami przeznaczonymi dla nich.

Zwykle w Święta w domu pojawia się więcej niż zwykle jedzenia zawierającego niebezpieczne dla zwierząt składniki: czekoladę, rodzynki, grzyby, czosnek cebulę, sól i inne przyprawy… Nie sposób wymienić wszystkich zagrożeń kulinarnych, dlatego najlepiej przyjąć generalną zasadę, że zwierzak je karmę dla zwierząt.

Niezależnie od okazji do świętowania nigdy nie podawaj zwierzętom jedzenia, które może im zaszkodzić – słodyczy (czekolada, rodzynki są trujące!), wędlin, ryb wraz z ośćmi itd. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, dlatego poproś gości by nie karmili zwierząt bez porozumienia z Tobą.

Jeśli chcesz dać zwierzakowi świąteczny smakołyk, niech będzie to coś przeznaczonego specjalnie dla zwierząt.

5. Nie kupuj zwierząt w prezencie.

Zwierzęta nie są przedmiotami. Najgorszy możliwy rodzaj upominku świątecznego to „zwierzątko – niespodzianka”. Pod choinką miłośnika zwierząt mogą się znaleźć wartościowe książki o zwierzętach lub akcesoria niezbędne do ich pielęgnacji. Samo zwierzę powinno jednak zostać adoptowane przez całą rodzinę, po wcześniejszym uzgodnieniu. Piszę o tym w tekście Zwierzę jako prezent pod choinkę? Nie rób tego… dziecku!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie świętować ze zwierzakiem Sylwestra, zapraszam do lektury moich artykułów: Kot na balu oraz Sylwester z kotem: farmakoterapia w przypadku fobii dźwiękowej.

Wesołych Świąt!

Magdalena Nykiel


UWAGA! Artykuły, opracowania oraz inne treści publikowane na tej stronie, o ile nie zostało to zaznaczone inaczej, są własnością Magdaleny Nykiel i ich wykorzystanie, kopiowanie i przetwarzanie we fragmentach lub całości bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.